День безпечного інтернету

Увага! Веб-квест проводиться на основі середовища Classroom!

Кому не відомий археолог, шукач пригод і авантюрист Індіана Джонс?

Основним заняттям професора археології Генрі Джонса є читання лекцій про стародавні цивілізації в Чиказькому університеті. Проте за слушної нагоди, щоб знайти чи врятувати артефакти давнини, він вирушає в подорожі по всьому світу та встряє в авантюри. Генрі Джонс у своїх пригодах воліє називатися за прізвиськом "Індіана".

На нього весь час чатує небезпека та підступність ворогів, але щасливчик Індіана постійно має успіх і отримує чергові артефакти, щоб там не трапилось під час подорожі. Ось і цього разу Джонс вирішив випробувати долю і знайти скарби в сучасному світі.

Усіх, хто надихнувся легендами Індіана Джонса про незліченні скарби, запрошуємо приєднатися до експедиції теренами загадкової мережі Інтернет. Одягайте капелюх, беріть із собою вміння виживати на теренах всесвітньої павутини - Індіана Джонс уже чекає на вас. Буде багато небезпек, але скарби варті того, щоб ризикнути.

Отже, запрошуємо учнів 8-11 класів закладів загальної середньої освіти України взяти участь у цікавій грі вебквест "Як бути обачним та пильним під час роботи в мережі Інтернет, уміти себе захистити і водночас не втрачати ввічливість та сміливість", що приурочена до Дня безпечного Інтернету.

Керувати подорожжю будуть автори вебквесту: Богданова Ольга, завідувач навчально-методичної лабораторії ІКТ, медіаосвіти та системного адміністрування Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, тренер Академії цифрового розвитку та Букач Антоніна, Google for Education Certified Trainer, директор Академії цифрового розвитку.

Графік подорожі

Подорож тенетами Інтернет триватиме з 11 до 14 лютого 2020 року. Тому для того, щоб встигнути на нові пригоди з Індіана Джонс дотримуйтеся графіка подорожі:

11 лютого 2020 року - перший день подорожі

12 лютого 2020 року - другий день подорожі

13 лютого 2020 року - третій день подорожі

14 лютого 2020 року - четвертий день подорожі

Зверніть увагу, що Індіана вирушає о 08.00 і завершує подорож о 23.00. Тому, щоб не пропустити цікаві пригоди, кінцевий час надсилання відповідей 23.00 дня подорожі.

Для того, щоб подорож була вдалою і безпечною, скористайтеся додатковими матеріалами, які ви знайдете у розділі “Потік”.

На кращих із кращих за результатами гри чекають цінні подарунки!

Результати будуть оголошені 17 лютого 2020 року.

Умови гри

Під час останньої подорожі Інді знайшов цікавий сувій, у якому зашифровано фразу, яка веде до артефактів сучасності. Щодня сувій переміщає тих, хто його тримає, у різні куточки мережі Інтернет, де слід виконати завдання. Частину фрази зможуть побачити лише ті, хто правильно виконає завдання чергового дня.

Але в Джонса є проблема: він добре знається на історії та артефактах минулого, проте зовсім не обізнаний у сучасних тенетах Інтернету. Він просить вашої допомоги, адже потрібно не тільки зібрати частини фрази сувою, а й розшифрувати його загадку.

Будьте уважні, адже кожне правильно виконане завдання, навіть приховане, наблизить вас до перемоги!

Зверніть увагу на терміни участі в грі! Наступного дня разом із новим завданням ви отримаєте відповіді, тому роботи, які будуть надіслані після розміщення відповідей, оцінюватися не будуть!

Отже, розшукуємо команду завзятих шукачів пригод! Якщо вас не лякають труднощі, а допитливість й інтелект - ваші кращі друзі, тоді вирушайте до неймовірних пригод!

11 лютого 2020 р.

Завдання 1. Ідентифікація

В Інтернеті люди часто використовують псевдоніми (ніки), щоб зберегти свою справжню особу в секреті. І, як вам вже відомо, Індіана - несправжнє ім’я нашого героя, а вигадане.

Оскільки таблиця результатів участі учасників гри буде у вільному доступі, варто захистити свої особисті дані. Придумайте собі нікнейм, створіть аватар та отримайте 3 бали.

Відомо, що одним із головних атрибутів Індіани є капелюх, а в профілі не можна використовувати світлини, які видають користувача за сторонню особу (фото відомих осіб, казкові персонажі тощо) пропонуємо ідентифікувати себе у грі за допомогою аватара з персональним капелюхом та нікнейма.

Для цього:

1. Створіть аватар із цікавим капелюхом.

2. Прикріпіть файл із аватаром до цього завдання віртуальної кімнати через розділ "Ваша робота"/ Додати файл.

3. Натисніть "Здати".

4. У приватному коментарі до завдання напишіть свій нікнейм, натисніть "Опублікувати".

5. Відкрийте сторінку налаштувань "Ваш обліковий запис Google" за посиланням https://myaccount.google.com/personal-info та змініть фото профілю на аватар, правильно підпишіть свої прізвище та ім'я.

* Комп'ютер. Відео-огляд виконання завдання. https://youtu.be/zoZ9dNuy9cs

* Смартфон. Відео-огляд виконання завдання. https://youtu.be/W5L3qz95OtI

Довідка: Нікнейм (нік, nickname) - у перекладі з англійської мови означає "прізвисько". Позначає мережеве ім'я, псевдонім, який уживає користувач в Інтернеті, зазвичай у місцях спілкування (у блогах, форумах, чатах), для унікалізації себе.

Спілкування з використанням псевдоніма є безпечним: з вами не можна зв'язатися, якщо ви не надасте особисту контактну інформацію.

Розмістити в Інтернеті фотографії, зроблені телефоном із камерою або цифровим фотоапаратом, можна просто і швидко. Якщо ви опублікуєте знімок в Інтернеті, буде важко запобігти його поширенню, зміні або використанню в різних контекстах. Копії фотографії можуть легко опинитись у декількох місцях, і їх важко видалити повністю. Тому замість вашої фотографії іноді краще використати аватарку (картинка, яка виступає в ролі віртуального образу людини, а іноді групи людей).

2 завдання. 5 ознак фейкового акаунта

Сьогодні на сувої Інді прочитав застереження, яке проявилося лише на декілька секунд: “Будьте уважні, не потрапте під вплив сучасного прокляття модних профілів!”

Індіана має енциклопедичні знання, уміє відрізнити справжнє від підробленого, а також завжди на крок попереду всіх підступних ворогів. Але, як ми вже зазначили, він погано орієнтується в сучасному мережевому світі.

Джонс зрозумів, що йдеться про те, що в соцмережах часто можна зустріти фейкові акаунти, які можуть нашкодити користувачам, він навіть переглянув відео з цього питання.

Інді любить не тільки шукати артефакти, а й досліджувати їх. А справжній дослідник тим і відрізняється від інших, що вміє не тільки знайти, а й взяти тільки важливе.

Допоможіть нашому герою визначити, за якими ознаками можна виявити фейковий акаунт.

Для цього:

1. Дослідіть це питання самостійно.

2. Визначте 5 ознак, які вказують на фейковий акаунт.

3. Упишіть ознаки у вигляді нумерованого списку до розділу "Ваша відповідь" цього завдання й натисніть кнопку “Здати”.

* За успішне виконання завдання Ви можете отримати 5 балів.

3 завдання. Код від сейфа

Індіана Джонс міг би вже з вами попрощатися до завтра, але, знаючи підступних ворогів, вирішив сховати сувій до сейфа. У готелі, де він зупинився, Джонс знайшов сучасний сейф із кодовим замком. Допоможіть Інді придумати надійний пароль для сейфа.

Для цього:

1. Перегляньте відео, яке прикріплено до завдання.

2. Перевірте свої знання за допомогою теста https://digitaledu.org.ua/lesson/unit-1/quiz. Зверніть увагу, що при відкритті сторінки треба здійснити вхід до свого облікового запису Google.

3. Зробіть фото екрана (скриншот) з результатом теста. Через кнопку "Додати файл" розділу "Ваша робота" прикріпіть скриншот до завдання.

4. Запропонуйте надійний пароль для сейфа Індіани й впишіть його до приватного коментаря.

* За тест можна отримати до 5 балів.

** За надійний пароль - до 2 балів.

https://youtu.be/Gwc1GuH1gvc

Відповіді

Інді радий бачити у своїй команді таких обізнаних та ерудованих учасників. Проте не всі учасники змогли бути влучними в перший день подорожі.

Отже, ловіть відповіді та результати першого дня:

1. Максимальна кількість балів, яку можна було отримати першого дня - 15.

2. Відповідь до другого завдання знаходиться у прикріпленому файлі.

https://drive.google.com/thumbnail?id=1zxyF2FILxJxGnAiAA1GGiOqvEzlW85rc&authuser=0&sz=w1366-h625

3. Результатами третього завдання є правильно виконані 5 тестових питань. Скриншот можна переглянути за посиланням http://bit.ly/3boJT9f.

4. Запропоновані учасниками паролі для сейфа ми передали Індіану.

12 лютого 2020 р.

1 завдання. Небезпечні сторінки

Змінивши строгий костюм на куртку, капелюх і батіг, доктор Джонс перетворювався в невтомного мандрівника і винахідливого шукача пригод. Про нього ходили легенди серед контрабандистів, бандитів і послідовників містичних сект. Він, граючи, розкривав стародавні гробниці, обходив усі хитромудрі пастки і здобував такі артефакти, про існування яких його колеги-археологи навіть і не здогадувалися. Причому робив він це не від жадібності чи нудьги, а виключно через любов до цих унікальних старожитностей.

У сучасному світі теж є любителі чужих таємниць. Тільки ціль у них інша - здобути якнайбільше персональних таємниць користувачів мережі Інтернет.

Сьогодні сувій переніс нас до цікавих сторінок із мережі Інтернет і наша задача розпізнати чи несе запропонована сторінка загрозу. За правильно виконане завдання можна отримати 3 бала.

Інструкція щодо виконання завдання:

1. У розділі "Ваша робота" відкрийте власну заготовку з документом, у якому треба внести зміни.

https://docs.google.com/document/d/13WjxI5oTaTfjHaGNLkaEbUrx_33MPTmnaZZqVPrve_o/edit?usp=sharing

2. Перегляньте скриншоти сторінок, які вбудовані до документа.

3. Визначте, чи несуть загрозу запропоновані сторінки.

4. Видаліть сторінки, які несуть загрозу користувачеві.

5. Дочекайтеся напису “Усі зміни збережено на Диску” й закрийте документ.

6. Для надсилання роботи на перевірку в розділі “Ваша робота” натисніть кнопку “Здати”.


2 завдання. Повідомлення

Джонсу іноді приходять то на мобільний телефон, то на електронну скриньку, іноді до чату листи та повідомлення, через які він часто вирушає на чергову пригоду.

Інді розуміє, що навіть невинне повідомлення може містити небезпеку, тому потрібно вміти давати відповіді. Допоможіть йому визначити, як відповісти на такі листи.

1. Відкрийте файл із назвою "Завдання 2" в розділі "Ваша робота". Це заготовка для опрацювання п'яти ситуацій у додатку Google Jamboard.

https://jamboard.google.com/d/1C18Dj1tWP3r8EahEM4ZhSZwM6gbYzkAGws_iSHaHId8/viewer

* Важливо! При виконанні завдання за допомогою смартфона додаток Google Jamboard треба встановити окремо.

2. Визначте, яку відповідь краще обрати Індіанові Джонсу на отримане повідомлення для окремих випадків.

3. Видаліть зайві варіанти.

4. Для переміщення між ситуаціями/фреймами натискайте вгорі сторінки на відповідні кнопки-команди: "< Попередній фрейм" та "Наступний фрейм >".

5. Після опрацювання 5-ти ситуацій закрийте заготовку Jamboard.

6. Для надсилання роботи на перевірку в розділі “Ваша робота” натисніть кнопку “Здати”.

** За всі правильні відповідь можна отримати 5 балів.

3 завдання. Місія (не) здійсненна

Із Джонсом часто траплялися випадки, коли події розвивалися таким чином, що головною місією було вижити в певний момент. У сучасному світі лайків і репостів ми починаємо свій день із соціальних мереж й Інтернету. Але чи кожен розуміє політику платформ і сайтів? Вижити в Інтернеті і нічого не порушити - місія (не) здійненна?

1. Зайдіть за посиланням: http://game.cedem.org.ua/

2. Оберіть персонаж “користувач”.

3. Виконайте завдання.

4. Зробіть скриншот результату.

5. Прикріпіть файл зі скриншотом через відповідну команду в розділі "Ваша робота".

6. Натисніть кнопку ЗДАТИ.

*ВАЖЛИВО! У приватному коментарі до завдання напишіть загальну суму отриманих балів, натисніть кнопку "Опублікувати".

Відповіді

Індіана Джонс дякує усім, хто допоміг йому у складній справі визначення справжніх сторінок та підказку щодо коректних відповідей на повідомлення. А ще Інді задоволений, що з ним вирушили до пригод обізнані учасники. Якщо ви ще вагаєтеся щодо правильності наданих порад, перегляньте відповіді до завдань другого дня:

1. У першому завданні справжніми сторінками виявилися 1 та 5.

2. Відповіді на повідомлення, які будуть безпечними для Інді знаходяться у прикріпленому файлі.

https://docs.google.com/document/d/1OzNylhXLHoj7FmsejtNao1RRQcvRWFU9rC3Q_H-vZpw/edit?usp=sharing

За перші 2 завдання можна отримати до 8 балів

3. Третє завдання було приховане, з відкритою кількістю балів. Тому кожен із вас отримає секретний бал від Індіана Джонса.

4. Результати участі отримає кожен із учасників на електронну скриньку до кінця дня.

13 лютого 2020 р.

1 завдання. Загадка

Індіану часто доводилося за родом своїх занять розгадувати різні головоломки. Ось і сьогодні сувій підкинув йому цікавий напис, який дуже зацікавив Джонса. Допоможіть Інді розшифрувати загадку.

Розшифруйте напис:

Якщо зайдеш на серче, то знайдеш багато нубів. Вони часто влаштовують там лінкомийкую. Офтоп та флуд притаманні кожному нубу, який бездумно жме батони та топче кебарду. На них чатують справжні кібер-бики.

Впишіть відповідь до відповідного поля розділу “Ваша відповідь” й натисніть кнопку “Здати”.


2 завдання. Цифровий слід

Інтернет підключає вас до світу за допомогою повідомлень, фотографій та бесід. Ці з’єднання називаються «цифровим слідом», який можуть бачити інші. Важливо бути уважним щодо того, чим та з ким ви ділитесь в Інтернеті.

Завдяки учасникам вебквесту Індіана Джонс зміг розібратися у сучасних тенетах інтернету й навіть зміг придумати невеличку гру.

Ваше завдання в цій грі - вирішити з ким можна поділитися інформацією: друзі, сім’я, всім, нікому.

Ключ до перемоги? Діліться обережно!

1. Для виконання завдання відкрийте посилання на форму з тестом.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8Y3cQ9UsapZ9fFjKYnYDyXR6v_JSgpKhaXum2HnMZhEgLbA/viewform

* Будьте уважними! Форму можна заповнити лише один раз! Також важливо правильно написати адресу електронної пошти, із якої ви приєдналися до вебквету для зарахування балів.

2. Натисніть кнопку "Надіслати" після відповідей на три питання тесту.

3. Закрийте форму.

3 завдання. Хмара Слів

Сьогодні сувій невгамонно підкидав Індіану нові загадки, які потрібно швидко розгадати. Інді переглянув слова, які були схожі чимось на хмару і здогадався, що їх можна об’єднати у дві групи. А ви здогадалися у які саме?

1. Перегляньте хмару слів у прикріпленому файлі.

https://docs.google.com/drawings/d/1vze1YH2hbjmcZSzHjfcKLZ2IyMDTwvfaCV0HJ47wCr8/edit?usp=sharing

2. Класифікуйте подані слова на 2 групи.

3. У відповідному полі розділу "Ваша відповідь" напишіть назви двох груп.

4. Натисніть кнопку "Здати".

Відповіді

Жоден пригодницький фільм не обходиться без загадок.

Інді дякує всім, хто взяв участь у чергових розгадуваннях таємних записів сувою і запрошує учасників гри до останнього завдання.

А зараз відповіді попереднього дня подорожі:

1. Сувій добре, мабуть розуміється на сучасному сленгу. Якщо перевести закодований напис на "людську" мову, то він буде мати наступний вигляд:

Якщо зайдеш на форум, то знайдеш багато новачків. Вони часто там розміщують бездумно різні посилання. Розміщення повідомлень, що виходять за межі теми спілкування та марнослів'я притаманні кожному новачку, який бездумно тисне на мишку та працює з клавіатурою. На них чатують особи, які переслідують інших за допомогою технологій.

2. Відповідь до 2 завдання такі:

* "Подивіться на це кумедне фото, коли я був малюком!" - для сім'ї;

* "Улюблене музичне відео/аудіо, яке змушує мене робити репост" - всім;

* "Друг хворий і має висип на животі" - нікому.

3. У хмарі зібралися слова, які можна об'єднати у 2 групи: загрози та залежності

14 лютого 2020 р.

Індіана зрозумів, що, попадаючи до мережі інтернет, кожен має вміти себе захистити. Тому варто бути сміливим і мати для себе свій ТОП правил, яких потрібно дотримуватися щоразу, коли попадаєш до тенет всесвітньої павутини.

Отже,

1. Створіть власний ТОП правил безпечної поведінки в інтернеті.

2. Створіть із створених правил інфографіку, використовуючи додаток https://www.canva.com/

3. Збережіть результати та прикріпіть до завдання графічний файл у форматі *.jpg.

* За виконання завдання останнього дня подорожі можна отримати 5 балів.

Увага! Щодня сувій вправно роздавав учасникам гри слова. Ці слова не прості. Якщо ви правильно виконали ВСІ завдання квесту, то отримали 8 ключових слів. Використайте отримані слова (їх може бути менше) для створення власного ТОП правил та виділіть іншим кольором. Ці слова можуть принести вам додаткові бали!